Aujeszkyho choroba PDF Tisk Email

 

Přirozeným hostitelem viru Aujeszkyho choroby a jediným druhem, který přežívá infekci je prase. Pouze tento druh zvířat se může stát latentním nosičem viru. Virem Aujeszkyho choroby se mohou nakazit téměř všechny druhy savců (skot, ovce, kozy, kočky, psi, potkani ) kromě člověka a primátů.

 

Prasata v akutní fázi infekce vylučují virus v nosním sekretu, ve slinách, mléce, moči, vaginálních a prepuciálních sekretecha ve výkalech (přibližně 2 týdny). K přenosu dochází přímo - respiratorní či orální cestou, ale také prostřednictvím kontaminovaného krmiva, steliva, nástrojů apod. Druhy jiné než prasata se ravděpodobně nakazí při blízkém kontaktu s infikovanými prasaty, masožravé a všežravé druhy pak také pozřením kontaminovaného syrového masa.

 

Onemocnění je obvykle fatální, prvním a typickým příznakem je intenzivní svědivost, v jejímž důsledku se infikovaná zvířata olizují, odírají a okusují.  Onemocnění rychle postupuje, zvířata slábnou, objevují se křeče, výrazné hlasové projevy, neklid, skřípání zuby a rychlé povrchové dýchání. Při obrně hltanu z tlamy vytékají sliny a jazyk volně visí. Za 24-48 h. hynou. Aujeszkyho choroba však může mít i tzv. tichou formu, kterou neprovází svědivost.

 

V České republice se Aujeszkyho choroba v domácím chovu vyskytuje ojediněle (poslední výskyt 2004), riziko však představují divoká prasata. Po namátkovém sérologickém vyšetření 42 divokých prasat bylo zjištěno 20 pozitivních vzorků (47,6 %) 

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Aujeszkyho_choroba

Aktualizováno Úterý, 22 Květen 2012 12:04
 


Založeno na Joomla!. Designed by: joomla themes dedicated hosting Valid XHTML and CSS.