Výskyt prašiviny PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 04 Duben 2011 07:25

 

Na Kralupsku byl zaznamenán výskyt prašiviny. Toto nepříjemné onemocnění způsobuje zákožka svrabová, což je parazit, přenosný na psy, kočky i člověka. 

 

Nemoc se u zvířat projevuje prořídnutím až vypadáním srsti na postižených místech, kůže je zarudlá, objevují se oděrky, dochází k povrchovému krvácení. Průvodním znakem onemocnění je vysoká svědivost, zvířata se snaží postižená místa škrabat, olizovat či vykusovat.  Často se třou například o kmeny stromů, což vede až ke vzniku strupů na těle. V důsledku onemocnění se snižuje plachost nemocných lišek, dochází ke ztrátě tělesné kondice, hubnutí a úhynu.

 

Lidé, kteří chodí venčit své psy do okolí Kralup by měli své procházky omezit a v žádném případě nepouštět psa na volno, bez vodítka. Psi jsou k nákaze náchylnější, čichají k norám, často se třeba i v uhynulé lišce vyválí. Pokud naleznete na svých procházkách uhynulou a infikovanou zvěř, nedotýkejte se jí a nepouštějte k ní psa. Informujte neprodleně členy mysliveckého sdružení, kteří zajistí likvidaci uhynulého kusu. Manipulaci s infikovaným zvířetem je třeba provádět v gumových rukacích, zvíře musí být umístěno do neprodyšného pytle a odvezeno. 

 

Prašivina I          Prašivina II.

Infikované místo na střelené lišce                     Vytrhaná a holá oháňka

 

 

 

Aktualizováno Pondělí, 04 Duben 2011 20:38
 


Založeno na Joomla!. Designed by: joomla themes dedicated hosting Valid XHTML and CSS.